להחזיר את ההפרדה במקור

השבוע צפיתי בתוכנית התחקירים המצוינת "האזרח גואטה" בפרק "מתחת לאף" על חירייה.

רוצו לצפות בפרק בקישור כאן.

לא יכולתי שלא לחבר בין ביטול / הקפאת חוק ההפרדה במקור של פסולת רטובה (אורגנית), המפעלים בחירייה: ה-RDF ו"חץ אקולוגיה" וחינוך התושבים להפרדה במקור.


ביטול חוק ההפרדה במקור (הפחים החומים)

מי שהיה השר להגנת הסביבה ב-2015, אבי גבאי, טען שמספר התושבים הממחזרים בישראל זניח. תקצוב הרשויות הופסק והעם חזר לזרוק זבל בפח אחד.

התוצאה: אדישות, חוסר אכפתיות, אחוז מחזור נמוך ושיעור הטמנה גבוה.

השר הוסיף שיושקעו כספים בטכנולוגיה של מיון אשפה במפעלי הקצה.חזרו למחסנים | הפחים החומים. צילום: דובר עיריית מודיעין


מפעל ה-RDF

במפעל הושקעו 250 מיליון ש"ח והוא פאר הטכנולוגיה הגרמנית. הבעיה שהוא מסריח את הבתים של תושבי דרום תל אביב. תחשבו על מכונית מרצדס ספורט. פאר הטכנולוגיה הגרמנית הנמכרת בהודו. זה לא יעבוד נכון? המכונית פצצה אבל תשתיות הכבישים על הפנים. המרצדס תחנה רוב הזמן במוסך.

אותו דבר עם ה-RDF. המתקן תוכנן לעבוד עם פסולת רטובה בשיעור נמוך. בארץ שיעור הפסולת האורגנית כפול ולכן מפעל המיון הענק, מתקשה לעשות את העבודה ואת התוצאה מריחים תושבי השכונות המקיפות את חירייה. בנוסף איכות המחזור של המפעל נמוכה והאבסורד - מפעל המלט נשר אשר מקבל את התוצרת מה-RDF רכש לא מזמן תנור שייבש את החומר הרטוב שמגיע כדי שיהיה ראוי לשריפה.

הפרדה במקור תאפשר העברת זרמים יבשים של פסולת למפעל ה-RDF, בעיקר פלסטיק ותמנע הטמנה.


מתקן חץ אקולוגיה | צילום: אתר חירייה

מתקן "חץ אקולוגיה"

השבוע קראתי שירושלים מוציאה את המכלים מהשכונות (קראו כאן). הסיבה - שיפור פני העיר והשקעה במפעל מיון פסולת מתקדם בעטרות. פרנסי העיר מתגאים באחוז הפרדה גבוה של 42%. הם שוכחים שבצד השני ישנם 58% שהולכים להטמנה.

הפרדה במקור מסייעת בצמצום אחוז ההטמנה. נקודה.

בחירייה יושב מתקן הפרדה, חץ אקולוגיה, שתפקידו לייצר חשמל מחומר אורגני. המפעל המשוכלל שבשנים האחרונות שודרג יודע לטפל ב-450 טון אשפה ביום. הבעיה שרק רבע ממשקל הפסולת הנכנסת היא אורגנית. הפרדה במקור תסייע בהכנסת זרמים נפרדים של פסולת אורגנית למפעל, תשפר את יעילותו ו.... שוב חוזר הניגון - תמנע הטמנה.


חינוך

השר להגנת הסביבה צדק ב-2015 כאשר אמר כי ישקיע במפעלי הקצה אך שגה כאשר מנע את ההפרדה במקור.

אין סיכוי שתצמח פה גרטה טונברג ישראלית כאשר החינוך למחזור אינו ברמה נאותה.


בשעה שהעולם מתקדם להפרדה במקור ישראל נותרת הרחק מאחור.

כאשר תחולתו האורגנית של פח האשפה הישראלית מהווה 40% כדאי שנחזור להפריד במקור ומהר. הפרדה במקור טובה לכל החוליות בשרשרת ומקצה לקצה


 

#מחזור

#הפרדה_במקור

29 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול